سنسورPIR و راه اندازی سنسور تشخیص حرکت

در این مقاله قصد داریم در مورد سنسور pir  و کاربردهای آن و سنسور تشخیص حرکت رله دار به طور کامل توضیح دهیم.پس با ما همراه باشید و در آخر اگر سوال و یا نظری در این مورد دارید، در قسمت نظرات پایین صفحه ارسال کنید.

راه اندازی سنسور pir با avr| الکتروگستر اسیا اصفهان

سنسور PIR چیست؟

یک سنسور مادون قرمز غیرفعال یا سنسورPIR  نوعی سنسور الکترونیکی محسوب می شود که نور مادون قرمز تابش شده از اجسام را اندازه گیری می کند. این حسگر ها اغلب در حسگر های حرکتی مبتنی بر PIR (مادون قرمز) استفاده می شوند.

سنسور های PIR معمولاً در هشدارهای امنیتی و برنامه های روشنایی خودکار استفاده می شوند. سنسور های PIR این قابلیت را دارند تا حرکت را حس کنند. آنها کوچک، ارزان، کم مصرف هستند و استفاده از آن ها بسیار آسان است و علاوه بر این فرسوده نمی شوند. به همین دلیل آنها معمولاً در لوازم خانگی و وسایل مورد استفاده در خانه ها یا ادارات یافت می شوند.

سنسور تشخیص حرکت چیست | hg;jv,'sjv Hsdh

در واقع می توان گفت یک سنسورPIR  دستگاهی است که برای تشخیص حرکت با دریافت تابش مادون قرمز استفاده می شود. هنگامی که شخصی از کنار سنسور عبور می کند، دستگاه تغییر سریع انرژی مادون قرمز را تشخیص داده و سیگنالی ارسال می کند. سنسور PIR معمولاً در هشدار های امنیتی و برنامه های روشنایی خودکار و یا در دوربین های فیلمبرداری استفاده می ‌شود. سنسور PIR حرکت کلی را تشخیص می دهد، اما اطلاعاتی در مورد اینکه چه کسی یا چه چیزی حرکت کرده است را نمی دهد.

:   7 برتری هوشمندسازی تاسیسات برقی ساختمان

 

این سنسور ها معمولاً PIR  یا گاهی اوقات PID  برای ردیاب مادون قرمز منفعل نامیده می شوند. اصطلاح غیرفعال به این موضوع اشاره دارد که دستگاه های PIR انرژی را برای اهداف تشخیص تابش نمی کنند. آنها به طور کامل با تشخیص تشعشعات مادون قرمز (گرمای تابشی) ساطع و یا منعکس شده از اجسام کار می کنند.

اگر علاقه مند به مبحث تابلو برق هوشمند هستید میتوانید به صفحه انواع تابلو برق صنعتی و هوشمند بروید.

 

سنسور تشخیص حرکت رله دار چیست؟

یک سنسور تشخیص حرکت رله دار مبتنی بر PIR برای تشخیص حرکت افراد، حیوانات یا اشیاء دیگر استفاده می شود. آنها معمولا در دزدگیر ها و سیستم های روشنایی خودکار فعال می شوند. سنسورPIR  (حسگر مادون قرمز غیرفعال) تغییرات میزان تابش مادون قرمزی که به آن برخورد می کند را تشخیص می دهد که بسته به دما و ویژگی های سطح اشیاء جلوی سنسور متفاوت است.

هنگامی که جسمی مانند انسان از جلوی پس زمینه مانند دیوار عبور می کند، دما در آن نقطه از میدان دید سنسور از دمای اتاق به دمای بدن و سپس دوباره برمی گردد. سنسورPIR  تغییر حاصل در تابش مادون قرمز ورودی را به تغییر در ولتاژ خروجی تبدیل می کند و همین باعث تشخیص وجود اشیا می شود. اجسام با دمای مشابه اما ویژگی ‌های سطحی متفاوت ممکن است الگوی انتشار مادون قرمز متفاوتی داشته باشند و بنابراین حرکت آنها نسبت به پس‌زمینه ممکن است حسگر را نیز فعال کند.

:   نکات مهم در طراحی و اجرا تاسیسات برقی و الکتریکی
انواع سنسور تشخیص حرکت

یک سنسور تشخیص حرکت رله دار PIR بسیار حساس است و تقریبا هیچ هشدار کاذبی را ارسال نمی‌ کند. در برخی از دزدگیر هایی که حسگر های حرکتی رله دار در آن ها استفاده می شود هنگامی که رویداد های حرکتی شناسایی می شوند، اعلان های فوری برنامه، هشدار های ایمیل، و آلارم های صوتی (آژیر) ایجاد خواهند شد.

برای هوشمندسازی تجهیزات و لوازم برقی ساختمان و منازل دستگاه کنترل از راه دور اس ام اس کنترلر تولید شده است که قابلیت کنترل از راه دور با تلفن همراه (سیم کارت) و اپلیکیشن را داراست و متناسب با نیاز و شرایط  لوازم و پروژه های شما قابل سفارشی سازی و خرید میباشد.همچنین این دستگاه دارای 2سال خدمات پس از فروش و 5سال گارانتی بی قید و شرط میباشد.

دستگاه اس ام اس کنترلر | الکتروگستر اسیا اصفهان

سنسور تشخیص حرکت چیست؟

سنسور حرکت یک دستگاه الکترونیکی است که برای تشخیص و اندازه گیری حرکت طراحی شده است. حسگرهای حرکتی عمدتاً در سیستم‌ های امنیتی خانه و مشاغل استفاده می ‌شوند، اما می‌ توان آن ‌ها را در تلفن‌ ها، برخی از دستگاه ‌های الکترونیکی، کنسول‌ های بازی و سیستم ‌های واقعیت مجازی نیز یافت.

بر خلاف بسیاری از انواع دیگر حسگر ها حسگر های حرکت معمولاً سیستم های تعبیه شده با سه جزء اصلی هستند: یک واحد حسگر، یک رایانه جاسازی شده، و سخت افزار (یا جزء مکانیکی). این سه بخش در اندازه و پیکربندی متفاوت هستند، زیرا سنسور های حرکتی را می توان برای انجام عملکرد های بسیار خاص سفارشی کرد.

:   آشنایی با گلخانه و انواع آن در ایران|گلخانه چیست|بهترین گلخانه محصولات قابل کشت

به عنوان مثال، از سنسور های حرکتی می توان برای فعال کردن نورافکن ها، راه اندازی آلارم های صوتی، فعال کردن سوئیچ ها و حتی هشدار به پلیس استفاده کرد.

انواع سنسور حرکت

دو نوع سنسور حرکت وجود دارد: سنسور های حرکت فعال و سنسور های حرکت غیرفعال.

سنسور های فعال هم فرستنده و هم گیرنده دارند. این نوع سنسور ها با اندازه گیری تغییرات در میزان صدا یا تابش بازتابی به گیرنده حرکت را تشخیص می دهند. هنگامی که جسمی میدان حسگر را قطع کند یا آن را تغییر دهد، یک پالس الکتریکی به کامپیوتر تعبیه ‌شده ارسال می‌ شود که به نوبه خود با اجزای مکانیکی تعامل دارد.

رایج ترین نوع سنسور های حرکتی فعال از حسگر اولتراسونیک استفاده می کنند. این حسگر های حرکتی برای تشخیص وجود اشیا امواج صوتی را انتشار می دهند.

سنسور های حرکت فعال برخلاف سنسور های حرکت غیرفعال فرستنده ندارند. حسگر به جای اندازه‌گیری بازتاب ثابت، حرکت را بر اساس افزایش تشعشع در محیط خود تشخیص می‌دهد. پرکاربردترین نوع سنسور حرکت غیرفعال در سیستم های امنیتی خانه، سنسور مادون قرمز غیرفعال (سنسورPIR  ) است. سنسورPIR  برای تشخیص تشعشعات مادون قرمز ساطع شده به طور طبیعی از بدن انسان طراحی شده است.

 

اگر علاقه مند به مبحث آشنایی با انواع سیستم گرمایشی و سرمایشی ساختمان هستید میتوانید به صفحه بهترین و جدیدترین انواع سیستم گرمایشی و سرمایشی بروید.

 
5/5 - (1 امتیاز)
ادامه مطلب7 پیش بینی برای آینده فناوری منزل هوشمند

7 پیش بینی برای آینده فناوری منزل هوشمند

ادامه مطلبگیت اتوماتیک مناسب برای خانه و انواع آن

گیت اتوماتیک مناسب برای خانه و انواع آن

ادامه مطلبنقش هوشمند سازی گلخانه ها در افزایش بازدهی و کیفیت محصول

نقش هوشمند سازی گلخانه ها در افزایش بازدهی و کیفیت محصول

ادامه مطلب7 برتری هوشمندسازی تاسیسات برقی ساختمان

7 برتری هوشمندسازی تاسیسات برقی ساختمان

ادامه مطلبنکات مهم در طراحی و اجرا تاسیسات برقی و الکتریکی

نکات مهم در طراحی و اجرا تاسیسات برقی و الکتریکی

ادامه مطلبمدار فرمان – کاربرد و اجزای مدار فرمان و قدرت + آموزش و نقشه

مدار فرمان – کاربرد و اجزای مدار فرمان و قدرت + آموزش و نقشه

ادامه مطلبآشنایی با انواع بهترین روش های آبیاری باغ و ویلا و زمین های کشاورزی

آشنایی با انواع بهترین روش های آبیاری باغ و ویلا و زمین های کشاورزی

ادامه مطلبنصب و راه اندازی نیروگاه خورشیدی | اجزا و احداث نیروگاه

نصب و راه اندازی نیروگاه خورشیدی | اجزا و احداث نیروگاه

ادامه مطلبسنسور PIR چیست و چه کاربردی دارد؟سنسور تشخیص حرکت PIR

سنسور PIR چیست و چه کاربردی دارد؟سنسور تشخیص حرکت PIR

ادامه مطلبآشنایی با انواع سیستم های کنترلی – ریموت کنترلر، سیستم های کنترلی

آشنایی با انواع سیستم های کنترلی – ریموت کنترلر، سیستم های کنترلی

ادامه مطلبآشنایی با مناسب ترین انواع سیستم گرمایشی و سرمایشی ساختمان

آشنایی با مناسب ترین انواع سیستم گرمایشی و سرمایشی ساختمان

ادامه مطلبآشنایی با گلخانه و انواع آن در ایران|گلخانه چیست|بهترین گلخانه محصولات قابل کشت

آشنایی با گلخانه و انواع آن در ایران|گلخانه چیست|بهترین گلخانه محصولات قابل کشت

ادامه مطلبمانیتورینگ شبکه | مانیتورینگ سیستم های هوشمند و کنترل از راه دور

مانیتورینگ شبکه | مانیتورینگ سیستم های هوشمند و کنترل از راه دور

ادامه مطلبتابلو برق چیست؟نحوه انتخاب تجهیزات تابلو برق | انواع تابلو برق صنعتی

تابلو برق چیست؟نحوه انتخاب تجهیزات تابلو برق | انواع تابلو برق صنعتی

ادامه مطلباتوماسیون صنعتی|اتوماسیون صنعتی هوشمند|تجهیزات اتوماسیون صنعتی

اتوماسیون صنعتی|اتوماسیون صنعتی هوشمند|تجهیزات اتوماسیون صنعتی

ادامه مطلبصفر تا صد هوشمند سازی ساختمان bms

صفر تا صد هوشمند سازی ساختمان bms

ادامه مطلبهوشمندسازی خانه(اسمارت هوم)چیست؟صفرتاصد هوشمندسازی ساختمان

هوشمندسازی خانه(اسمارت هوم)چیست؟صفرتاصد هوشمندسازی ساختمان

3 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شروع گفت و گو
سپهر الکتروگستر آسیا
سلام.
برای پاسخگویی انلاین و سریع به سوالات خود به کارشناسان شرکت پیام دهید.