آینده جهان، از آن متخصصین هوش مصنوعی (AI)

آینده جهان، از آن متخصصین هوش مصنوعی (AI)

اگر شما هم جزو افرادی هستید که اخبار حوزه تکنولوژی را دنبال می‌کنید، احتمالاً بارها با اخبار حوزه هوش مصنوعی مواجه شده‌اید. اخباری که هر روز از قابلیت‌های انواع هوش مصنوعی و موارد استفاده آن است. امروزه هوش مصنوعی نقش به سزایی در صنعت‌های موسیقی، فیلم سازی، پزشکی، مهندسی و  دیجیتال دارد. که همین موارد باعث شده است که توجه به صنعت هوش مصنوعی بیش از پیش شود. پس در ادامه همراه ما باشید با بررسی هوش مصنوعی و آینده آن نیز آشنا می‌شویم.

هوش مصنوعی

هوش مصنوعی (AI) چنان که انتظار می‌رود دارای مفهومی گسترده است که شامل شبیه سازی هوش انسانی در ماشین‌ها است. این موارد شامل تکرار توانایی شناختی مانند برنامه ریزی، استدلال، پردازش زبان طبیعی، بازنمایی، یادگیری و حتی توانایی دست کاری اشیا می‌باشد. به طوری که هوش مصنوعی در بسیاری از موارد فراتر از محدودیت‌های هوش انسانی است و می‌تواند ماشین‌ها را با قدرت محاسبه و حل مسئله پیشرفته توانمند سازد. از آنجایی که هوش مصنوعی دارای پتانسیل و جنبه‌های مختلفی است. برای بسیاری این سؤال پیش می‌آید که آینده شغلی هوش مصنوعی چه می‌شود و چه تأثیری بر مشاغل در آینده دارد.

آینده هوش مصنوعی در حوزه‌های مختلف

آنچه که در رمان‌های علمی تخیلی و فیلم‌های هالیوودی نمایش داده می‌شود، تسلط ربات‌هایی با ظاهری انسانی بر جهان است. اما آینده فناوری فعلی هوش مصنوعی به این اندازه تهدید آمیز و پیشرفته نیست. در حقیقت هوش مصنوعی برای ارائه مزایای خاص در شغل‌ها و صنایع مختلف تکامل یافته است. در آینده امکانات و ویژگی‌های هیجان انگیز و کاربردی‌تری توسط هوش مصنوعی در حوزه‌های مختلف ارائه می‌شود.

حوزه سرگرمی

آینده هوش مصنوعی در بخش سرگرمی بسیار هیجان انگیز است. بطور مثال لحظه‌ای را تصور کنید که می‌توانید تجربیات شخصی خود را به عنوان یک فیلم سفارشی در بیاورید. بازیگران مجازی انتخابی شما نیز در داستان‌ها ایفای نقش می‌کنند. هوش مصنوعی نیز می‌تواند تجزیه و تحلیل فیلمنامه‌ها را پیش بینی کند و در فهرست فیلم‌های سینمایی انقلابی به وجود بیاورد.

حوزه پزشکی

تطبیق درمان‌های پزشکی با دی ان ای هر فرد توسط الگوریتم‌های هوش مصنوعی نقش مهمی در درمان افراد دارد. پزشکان برای تجزیه و تحلیل حجم گسترده‌ای از داده‌ها و سفارش سازی مراقبت‌های بهداشتی بر اساس سبک زندگی، ژن و محیط بیمار، از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند. با استفاده از هوش مصنوعی می‌توان انقلابی در تشخیص تومورهای سرطانی و ارائه بهترین درمان برای سرطان‌ها ایجاد کرد.

حوزه امنیت سایبری

ابزارهای امنیتی مبتنی بر هوش مصنوعی به طور مرتب و فعال الگوهای مرتبط با برنامه‌های مخرب و ویروس‌ها را شناسایی می‌کند. این برنامه‌ها از افراد در برابر تهدیدات سایبری محافظت می‌کند و از به سرقت رفتن اطلاعات جلوگیری می‌کنند. افزایش نقایص در سیستم‌های امنیتی و سایبری باعث شده است که قابلیت خود آموزی و اتوماتیک بودن هوش مصنوعی باعث مقرون به صرفه بودن آن در امنیت سایبری بشود.

حوزه کمک به سالمندان

دستیاران هوش مصنوعی به افراد پیر و مسن کمک می‌کنند تا استقلال خود را حفظ کنند و در محل خانه و بیرون از خانه برای مدت بیشتری راحت باشند. این دستیاران هوشمند در فعالیت‌های روزانه مانند دسترسی به اشیا، اطمینان از دسترسی به غذای مقوی و غیره نظارت دارند. همچنین این ابزارها می‌توانند کارهای تکراری مانند چمن زنی، کمک به حمام و بهداشت و تمیز کردن پنجره‌ها را نیز انجام دهند.

حوزه حمل و نقل

ظهور خودروهای خودران در حوزه حمل و نقل باعث تحولات چشمگیری در این حوزه شده است. وسایل نقلیه که با تکنولوژی هوش مصنوعی تجهیز شده‌اند حواس پرتی رانندگان را از بین می‌برند و سفری ایمن را برای آن‌ها ایجاد می‌کند. پیش بینی می‌شود تا سال 2030 شاهد حضور خودروهای خودران در همه جای دنیا باشیم. البته در حال حاضر در شهرهای اروپایی قطارهای بدون راننده به یک امر عادی تبدیل شده اند.

تأثیر هوش مصنوعی بر بازار کار

تأثیر هوش مصنوعی بر بازار کار

در مورد تأثیر هوش مصنوعی بر بازار کار دیدگاه‌های متعددی وجود دارد. در حالی که تصور می‌شد هوش مصنوعی با جایگزینی ربات‌ها بازار کار را مختل کند. اما دیدگاه دیگر این‌طور نتیجه برداشت می‌کند که هوش مصنوعی باعث ایجاد شغل‌های بیشتری می‌شود. هوش مصنوعی می‌تواند با ایجاد فرصت‌های جدید و ابزارهای متنوع برای کارآفرینان، زمینه‌ساز فرصت‌های شغلی جدید نیز باشد. ولی یک چیز را صریح بگوییم، آینده جهان از آن متخصصین هوش مصنوعی (AI) است.

هوش مصنوعی جایگزین چه مشاغلی می‌شود؟

یکی از موضوعات اصلی که حول محور هوش مصنوعی می‌گردد این است که هوش مصنوعی کدام دسته‌های شغلی را از بین می‌برد. در این رابطه نمی‌توان نظر قطعی داد اما به احتمال فراوان مشاغل زیر با هوش مصنوعی جایگزین می‌شوند.

 • نمایندگان خدمات مشتریان
 • پذیرش
 • حسابداران
 • فروشندگان
 • رانندگان تاکسی و کامیون
 • خدمات خرده فروشی
 • تصحیح کنندگان و مترجمان
 • پرسنل امنیتی و نظامی
 • دستیاران جراحی

البته باید این را در نظر داشت که هوش مصنوعی نمی‌تواند این مشاغل را به طول کل از بین ببرد و باید همواره تعدادی از نیروی انسانی وجود داشته باشند تا اصولاً کار نظارت و انجام امور ماشین‌ها را بر عهده داشته باشند.

تا سال 2030 چند شغل توسط هوش مصنوعی جایگزین می‌شود؟

پیش بینی می‌شود تا سال 2030 بیش از 85 میلیون شغل از حوزه‌های متفاوت با هوش مصنوعی جایگزین شوند. در آینده هوش مصنوعی و رباتیک بسیاری از صنایع را متحول می‌کنند و پایه و اساس بسیاری از مشاغل بر پایه هوش مصنوعی علوم فناوری داده و دیجیتال می‌شود. همچنین پیش بینی می‌شود مشاغل زیر در آینده دارای تقاضای بسیاری باشند.

 • دانشمندان حوزه داده
 • مهندسین هوش مصنوعی و یادگیری ماشین
 • متخصصین برچسب گذاری داده
 • متخصصین سخت افزار برای هوش مصنوعی
بازار کار هوش مصنوعی

بازار کار هوش مصنوعی

در طی این سالیان بازار کار هوش مصنوعی به طور قابل توجهی پیشرفت کرده است و متخصصین مورد نیاز در این حرفه نیز بازار کار بهتری نسبت به گذشته پیدا کرده‌اند. در حقیقت افزایش استفاده از هوش مصنوعی باعث شده است که تقاضا برای متخصصین هوش مصنوعی بیشتر شود. از جمله متخصصین مورد نیاز در بازار کار امروزی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • برنامه نویسان
 • مدیران وب سایت
 • طراحان بازی‌ها
 • متخصصین هوش مصنوعی
 • مدیران امنیت اطلاعات
 • مدیران شبکه
 • طراحان و تحلیلگران نرم افزار
 • متخصصین استخراج داده

حرف آخر

به طور کلی در مورد آینده هوش مصنوعی نمی‌توان نظر قطعی داد و فقط می‌توان احتمالات برای آن در نظر گرفت. حوزه هوش مصنوعی دارای شگفتی‌ها و حرف‌های بسیار است به طوری که پیشرفت امروزه هوش مصنوعی تازه در شروع کار بوده و قطعا در آینده شاهد شگفتی‌ها و ویژگی‌های بیشتری از هوش مصنوعی خواهیم بود. به امید آینده‌ای زیباتر…

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

دو × 5 =