7 پیش بینی برای آینده فناوری منزل هوشمند

7 پیش بینی برای آینده فناوری منزل هوشمند

بسیاری از فناوری‌های آینده‌نگر که در فیلم‌های علمی‌تخیلی می‌بینیم آن‌قدر شگفت‌انگیز هستند که تصور این‌که ممکن است روزی در خانه‌های ما وجود داشته باشد، دشوار است. با این حال هر روز به این شگفتی‌ها نزدیک‌تر می‌شویم. فناوری مدرن به‌حدی پیشرفت کرده است که اکنون می‌توانیم تلویزیون، چراغ‌ها و حتی ترموستات خانه خود را از طریق تلفن هوشمند کنترل کنیم. اما این فقط نوک کوه یخ آینده فناوری منزل هوشمند است. در این‌جا 7 پیشرفت در آینده فناوری منزل هوشمند از جمله شبکه بسته و خصوصی با اس ام اس کنترلر را بررسی می‌کنیم.

1. ربات‌های خودکار

علم هنوز با یک ربات انسان‌نما با امکانات کامل که بتواند آزادانه و به‌شکل خودکار عمل کند فاصله دارد. با این حال، ورژن‌هایی از روبات‌های خودکار در حال حاضر وجود دارند. و امروزه در بسیاری از خانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. دستگاه‌هایی مانند iRobot و Neato به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند. تا به‌طور مستقل در خانه شما حرکت کنند و کف‌ها را تمیز کنند. اما داستان آینده فناوری منزل هوشمند به این سطح از ربات‌ها ختم نمی‌شود.

نمونه اولیه روباتی که توسط دانشمندان آلمانی ساخته و رونمایی شده است، عملکردی بسیار بیشتر از تمیز‌کردن کف‌پوش‌ها دارد. این دستگاه با داشتن یک دست و سه انگشت می‌تواند وسایل را جمع کند، مرتب کند، ماشین‌های مختلف (مثل ماشین لباسشویی) را داخل خانه را به راه بیندازد. و حتی برای مهمانان نوشیدنی سرو کند. یک سیستم حسگر یکپارچه مانع از این می‌شود که رباب به سمت انسان بیاید و انگشتان خود را مثلا دور بازوی او حلقه کند. علاوه بر این، می‌توان آن را از طریق یک صفحه نمایش لمسی تعبیه شده کنترل کرد و با دستورات صوتی نیز به او فرمان داد. این ربات که آینده فناوری منزل هوشمند محسوب می‌شود، حتی به حرکات از پیش برنامه‌ریزی شده پاسخ می‌دهد. البته این تنها یک نمونه ربات است که در حال حاضر تولید شده است. دیری نمی‌گذرد که ما شاهد ورود وسایل خودکار و هوشمند بیشتری به خانه‌هایمان خواهیم بود.

2. لوازم منزل هوشمند

قیمت سیستم هوشمند خانه

همان‌طور که دستگاه‌هایی مانند تلفن‌ و ساعت‌ هر روز هوشمندتر می‌شوند، می‌توانید انتظار داشته باشید سایر وسایل خانه هم به این روند هوشمند‌سازی بپیوندند. برای مثال یخچال هوشمندی را در آینده فناوری منزل هوشمند تصور کنید که از محل کار به او فرمان می‌دهید تا یک لیوان نوشیدنی با ترکیبات و حرارت خاصی را برای شما حاضر کند. و وقتی به به خانه می‌رسید سرور کند.

لوازم خانگی به طرز چشمگیری در حال هوشمند‌شدن هستند. برای مثال در حال حاضر ماشین لباسشویی، ظرفشویی و گازهای هوشمندی وجود دارند که می‌توانید آنها را از راه دور کنترل کنید. با این حال درجه این هوشمند‌سازی در آینده فناوری منزل هوشمند خیلی بالا می‌رود.

3. مدریت انرژی خانه

اتوموبیل به شما می‌گوید که چه زمانی نیاز به تعویض روغن دارد. پس چرا خانه چنین اطلاعاتی را به شما ندهد؟ به یک سیستم یکپارچه انرژی فکر کنید که می‌تواند میزان انرژی مصرف شده را مدیرت کند. و به شما اطلاع دهد که در ماه جاری چقدر هزینه برای انرژی صرف کرده‌اید. Powerhouse Dynamics، یک شرکت مستقر در مین است. و از برنامه «مدیریت انرژی خانه» رونمایی کرده است که دقیقاً همین‌کار را انجام می‌دهد. این تکنولوژی مصرف انرژی خانه، هزینه‌های مربوطه و ردپای کربن را هر دقیقه ردیابی می‌کند تا به صاحبان خانه امکان مدیریت بهتر استفاده از انرژی را بدهد. حتی می‌تواند لوازم و تجهیزات مورد استفاده در خانه را تجزیه و تحلیل کند. و به صاحبان خانه بگوید که کدام‌یک انرژی بیشتری را مصرف می‌کنند یا در چه زمان‌هایی باید خاموش شوند. علاوه بر این، این سیستم قابلیت ارتقا به شکل دوره‌ای را هم دارد. طولی نمی‌کشد که بیش از یک شرکت چنین محصولاتی را روانه بازار کنند. و سیستم‌های مدیریت انرژی، به جای این‌که یک پیش بینی آینده فناوری منزل هوشمند محسوب شوند، جزئی از استانداردهای زندگی کنونی ما شود.

4. فناوری بدون لمس بخشی از آینده فناوری منزل هوشمند

آینده فناوری خانه هوشمند

در حال حاضر بسیاری از فناوری‌های هوشمند نیاز به لمس دارند. برای مثال شما باید با لمس اپلیکیشنی که بر روی موبایل شما نصب شده، جهت دوربین‌های امنینی را عوض کنید، آنها را خاموش و یا روشن کنید. اما آینده فناوری منزل هوشمند به سمت بدون لمس پیش ‌خواهد رفت. برای مثال، بازکردن درب صندوق عقب ماشین با ایستادن در پشت اتومبیل و یا روشن‌شدن صفحه موبایل با بلند‌کردن آن بخشی از فناوری‌های بدون لمس محسوب می‌شوند. این آینده فناوری منزل هوشمند، زندگی را به مراتب راحت‌تر می‌کند. احتمالا زمانی فرا می‌رسد که قرارگیری شما در اطراف یک وسیله خاص و یا فرمان‌های صوتی به طرز چشمگیری جای دستور‌های لمسی را می‌گیرند. موارد زیر بخشی از فناوری مبتنی بر لمس است که احتمالا در آینده منزل هوشمند جای خواهد داشت.

  • باز کردن درب برای مهمان با استفاده از تشخیص صدا
  • ورود به منزل یا انجام کارهای مختلف از طریق تعاملات مبتنی بر اشاره یا صدا
  • درخواست اطلاعات از یک ربات خدماتی در مورد محل وسایل موجود در منزل و یا فرآیند‌های در حال انجام
  • پیمایش صفحه نمایش با استفاده از بازخورد لمسی و توضیحات صوتی (یک تجربه عالی برای یک فرد دارای ناتوانی در بینایی.)

5. یک سیستم هوشمند مرکزی خانه

این سیستم‌ها در حال حاضر موجود هستند، امام ممکن است تا ایده‌آل فاصله زیادی داشته باشند. آینده فناوری منزل هوشمند قطعا نیاز به یک سیستم دارد که همه دستگاه‌های هوشمند را با هم هماهنگ کند. با استفاده از این سیستم، وقتی خانه با استفاده از سیگنالِ نقشه متوجه می‌شود که شما در حال برگشتن از محل‌کار هستید، دستگاه‌های تهویه مطبوع را روشن می‌کند، کف حمام را گرم می‌کند و وان آب را پر می‌کند. همچنین ماکروفر غذا را گرم کرده و یا آماده می‌کند. نور چراغ‌ها زیاد می‌شوند و احتمالا فواره‌های وسط حوض خانه که در نبود شما برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی خاموش بودند شروع به‌کار می‌کنند. با رسیدن به خانه، درب گاراژ خود‌به‌خود باز شده و با ورود شما بسته می‌شود. در این آینده فناوری منزل هوشمند، امکات خیال‌انگیز زیادی علاوه بر مواردی که اشاره کردیم منتظر شما خواهد بود.

6. شبکه‌های بسته و خصوصی

اس ام اس کنترلر

آینده فناوری منزل هوشمند شامل دسترسی به شبکه‌های بسته و خصوصی برای اتصال همه دستگاه‌های هوشمند و امکان ارتباط بین آنها است. امروز مجبور هستید برای راه‌اندازی دستگاه‌هایتان یک روتر بخرید و آنها را به وای‌فای وصل کنید، احتمالا در آینده چنین چیزی لازم نیست. دستگاه‌های بی‌سیم به‌طور خودکار در خانه‌های هوشمند آینده کار می‌کنند و به شبکه بسته داخل خانه وصل می‌شوند. یکی از انواع ساده این پیشرفت‌ها که در حال حاضر وجود دارد «دستگاه اس ام اس کنترلر» است. این دستگاه به افراد اجازه می‌دهد بدون حضور در محل و از طریق موبایل به کنترل دستگاه بپردازد. علاوه بر این دستگاه در صورت وقوع شرایط آلارم اقدام به ارسال SMS هشدار، تماس تلفنی (در صورت فعال‌سازی) و فعال‌سازی رله (در صورت فعال‌سازی) خواهد نمود.

7. لوازم خانگی نیاز به تعمیرات را پیش‌بینی خواهند کرد

حتما لازم نیست وسایل منزل شما خراب شوند تا با هزینه زیاد اقدام به تعمیر آنها کنید. دستگاه‌های هوشمند‌شده در آینده فناوری منزل هوشمند می‌توانند در این زمینه نیز به شما کمک کنند. تا بر اساس یک برنامه‌ریزی، زمان تعویض فیلتر‌ها، رسیدگی دوره‌ای به دستگاه‌ها و مواردی از این قبیل را به شما یادآوری کنند. علاوه بر این، ممکن است بتوانند نوع مشکل ایجاد شده در سیستم و تعمیری را که احتیاج دارند به شما اطلاع دهند. این اطلاع‌رسانی سبب کاهش هزینه‌ها می‌شود. چون پیشگیری اولیه معمولا ارزان‌تر از تعمیر است.

آینده فناوری منزل هوشمند، دور اما خیلی نزدیک!

آینده فناوری منزل هوشمند احتمالا چیزی فراتر از فیلم‌های علمی تخیلی است. که درباره آینده می‌بینیم. سیستم‌های هوشمند مرکزی، وسایل خانه هوشمند، شبکه‌های بسته و خصوصی (مثل اس ام اس کنترلر)، کنترل مصرف انرژی و برنامه‌ریزی یکپارچه وسایل هوشمند، از جمله پیش‌بینی‌هایی است که برای آینده فناوری منزل هوشمند در نظر گرفته می‌شود. هوشمند‌سازی، یک روند رو به رشد است که با سرعت زیادی در سال‌های اخیر پیشرفت کرده است. احتمالا در چند سال آینده شاهد خانه‌هایی خواهیم بود که بسیاری از امکانات هوشمند در آنها استاندارد‌سازی شده است. امکاناتی که بدون آنها ممکن است ساختمان پایان‌کار نگیرد. اگر چه دور به نظر می‌رسد، اما شاید خیلی نزدیک باشد.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *